Robin Wes

Zakladatel konceptu The Little Gym  - založeno 1976

Robin Wes

Zakladatel konceptu Robin Wes nám poskytl odpověďi na pár otázek a poslal nám obrázkový pozdrav!

· Co Vás, Robine, přimělo vytvořit tento nesoutěživý program?

Měl jsem rád gymnastiku a dělal jsem jí pro zábavu. Měl jsem pocit, že se příliš tlačí na to, aby se při sportu vždy vyhrávalo. Nebyl jsem proti soutěživosti, ale proti vyhrávání za každou cenu. Myslel jsem si, že by děti měly umět prohrát důstojně. Je třeba umět přijmout prohru a ne se z toho zhroutit.

· Jak se změnily děti za těch 40 let a jak se změnil The Little Gym?

Děti se za tu dobu moc nezměnily. Tříletý chlapec z Japonska je stejný jako tříletý kluk z Bellevue, Washingtonu. Rodiče v USA se změnili. Jsou trochu příliš posedlí kontrolou. Nazýváme to helicopter parenting ("úporné rodičovství")

The Little Gym se díky rozšiřování pomocí franchisingu stal celosvětovým konceptem. Osnovy a plány lekcí jsou skvělé a díky jim je program více sofistikovaný než byl předtím. Toto je i díky Randymu. (Randy McCoy - přítel Robina a spolutvůrce programu - pozn. překl.)

· Je ve 21.století stále důležité, aby děti navšťevovaly program podobný The Little Gym?

Více než kdykoli předtím! Žijeme v "sedavém" světě. Více před televizí nebo počítačem. Rodiče by se měli naučit, jak umožnit jejich dětem prozkoumávat okolní svět, překonávat překážky, dělat rozhodnutí a přitom si to vše užít a těšit se z toho. To vše totiž pomůže dětem vyvinout výkonný mozek, který je tak důležitý ve světě, v kterém nyní žijeme.

· Co byste řekl rodičům, kteří by chtěli, aby se jejich dítě stalo gymnastickým olympijským vítězem?

Asi bych řekl: "Tak Vy chcete mít z dítěte olympionika, ale co přesně chce Vaše dítě?" Stal jsem se s věkem více tolernatním k takovým rodičům, než jsem byl před 40 lety... Tehdy bych jim asi řekl: "nechte je si užít život"...

· Co si myslíte o tom, že pobočky Vašeho programu The Little Gym se necházejí už i v Čechách a na Slovensku?

Jsem strašně rád! To, že je The Little Gym ve východní Evropě se mně opravdu dotýká. Moje rodiče, když jim bylo 13 let, zažili revoluci a světovou válku. Vyrostli v Rusku a Polsku. Všechno přežili a v roce 1923 se dostali do Jižní Afriky... takže s tímto koutem světa jsem sám osobně spojen. Přeji hodně šťastných dětí!