Tipy na pohybové hry

01.06.2023

Jaké pohybové hry bychom mohli s dětmi hrát venku, když nemáme s sebou žádné pomůcky, náčiní....?

Ideální jsou takové pohybové hry, kdy dítě zapojuje co nejvíce smyslů a učí se tak správně vnímat a vyhodnocovat podněty a porozumět jednoduchým pravidlům. Hýbe se a učí se!

Pohybové hry pro batolata bez pomůcek:

1/ hra na schovku - pro malé batole rodič stojí za dveřmi/stromem a vykukuje na dítě. U starších, co už umí běhat a pochopit základní pravidlo je rodič opravdu schovaný na neznámém místě a pokud dítě chce, aby se rodič znovu schoval, musí včas doběhnout a dotknout se určeného místa jako první, jinak se s rodičem vymění.

2/ vykukující míček - rodič schovaný za stromem a dítě na druhé straně, rodič vystrkuje spoza stromu v různých úrovních ruku s míčkem a nechá ji chvíli vystrčenou - dítě má co nejrychleji míček vzít a schovat do nádoby/pytlíčku (trénuje postřeh a koordinaci oko-ruka)

3/ cesta s příběhem - z větví, kamenů a stromů vytvořit cestičku, kde odvážný medvídek musí jít po čáře v písku, přeskočit či podlézt větev, proběhnout okolo lavičky, přelézt padlý strom, apod. a vysvobodit kamaráda zajíčka (dítě trénuje koordinaci , rovnováhu a prostorové pojmy i krátkodobou paměť)

4/ opičí hra - rodič i dítě stojí proti sobě a dítě musí zrcadlově opakovat pohyby rodiče - vystrčí ruku, natočí chodidlo, zamává jednou rukou/oběma, vyplázne jazyk, apod. (procvičení částí těla, prostorové a pravolevé orientace)

S pomůckami:

1/ Foukací fotbal

Dítě fouká brčkem do papírové kuličky a trefuje se na cíl či musí sfouknout kuličku ze stolu (dítě trénuje nádech nosem a svaly okolo úst- tzv. retní uzávěr)

2/ Kartičky se zvířátky - při procházce si každý losuje kartičku a musí jít kousek jako slon, skákat jako žába, běžet jako mravenec - fantazii se meze nekladou...

3/ Smyslová krabice se postará o hodiny zábavy pro malá batolata - na prázdnou pevnější papírovou krabici namontujte různé závlačky, otvírání, staré vypínače, nalepte zipy, apod (vše, co obvykle děti tak moc zajímá) - nechte je provlékat, zavírat, cvakat, zapínat, apod. - procvičí jemnou motoriku a vy máte na hodinu vystaráno.

Předškoláci bez pomůcek:

1/ Když je procházka už dlouhá, fungují rytmické pohybové říkanky typu "Arizona". Do rytmu chůze počítáme:"Jedna a dva a tři a čtyři a pět a šest a sedm a osm a devět a deset a klobouk a hůl a chleba a sůl a Arizona (zastavíme)- Dopředu, dozadu, do strany, k sobě. (pohybujeme všichni stejnou nohou)" A stále dokola...

2/ Házíme kamínky do vody - co nejdál, zkoušíme žabky o vodní hladinu, házíme šišky či kaštany do různě vzdálených plechovek či čtverců z větviček

3/ Odhady vzdálenosti A/ na kroky - kolik kroků ujdeme k blízkému stromu B/ jak dlouho nám to bude trvat - použít stopky na telefonu a vysvětlit i časové pojmy

4/ Dračí poklad - drak je rodič, který chrání uloupený poklad (šišky) a spí jen pokud dítě zpívá - jinak se vzbudí a snaží se chytit rytíře - cíl dítě-rytíř zpívá a přesouvá po jedné šišky z dračího doupěte k sobě do domečku.

S pomůckami:

1/ Skákací guma - opomíjená klasika

Prádelní guma cca 4m (zakončená okem na jedné straně a karabinkou na druhé umožní natažení mezi 2 židlemi/lavičkami, bez toho aby 2 osoby gumu držely) Dítě skáče na gumu, mimo ni, snožmo, roznožmo... na Youtube najdeme řadu variací

2/ Laser - mezi stromy pomocí provázku/stuhy/toaletního papíru vytvoříme prostorovou síť - děti jsou tajní agenti a musí prolézt mezi "laserovými paprsky" aniž by se jich čímkoliv dotkly

5/ pro chvíle odpočinku - přebírání provázku či slovní fotbal

Pomůcky - tip : pořiďte si silnější igeitové pytlíčky s uzavíracím patentem a naplňte je různými jednoduchými pomůckami (skákací guma, obrázky zvířat, obrázek domečku pro skřítky, provázek na přebírání, provázek a pár těstovin na navlékání, ale i pastelky a malé omalovánky nebo třeba malou lupu na pozorování brouků) Mějte je po ruce a vybírejte z nich na výlety či si je vezměte všechny na dovolenou.