První třída....
Jak dostatek chůze, běhání, skákání souvisí se snadným psaním v první třídě?
Zdánlivě spolu nesouvisejí, ale opak je pravdou. Kresba i písemný projev dítěte je daný rozvojem jemné motoriky a psychických funkcí dítěte - mluvíme o tzv. grafomotorice. Jemná motorika, která se rozvíjí pohyby zápěstí a prstů vychází z té hrubé - právě ze zmíněného běhání a skákání i her s míčem, kde dítě trénuje pohyblivost velkých kloubů (ramene, lokte, kyčle, kolen) a funkčnost těla jako celku i koordinaci oko-ruka, kterou nezbytně pro psaní a opisování z tabule potřebuje.
Zde je pár tipů pohybových her, které mohou pomoci předškoláčkovi či čerstvému školákovi, aby ho psaní nebolelo:
Krom správného sezení u stolu, vhodné velikosti nábytku i vhodnosti psacích potřeb jsou velmi nápomocné "uvolňovací cviky" - většinou krouživé pohyby, ideálně v rytmu s říkadly. Můžeme využívat pomůcky jako šátky, kuchyňské náčiní apod. Pohyb by měl vždy vycházet z té části paže, kterou se snažíme uvolnit.
Uvolnění ramene:
Dirigent - pustíme hudbu a dítě diriguje orchestr
Plavec - plaveme (kraula, prsa) ve stoje i za chůze
Čáp - dítě jde a tleská nataženýma rukama, převrací dlaně
Kreslení do vzduchu - obkružujeme ležatou osmičku (může být nakreslena na balícím papíru na zdi) jednou i druhou rukou. Kroužíme ve vzduchu ten samý tvar , ale dlaně mezi sebou drží míček (veliký tak , aby se dlaně nedotýkaly)
Předpokladem plynulého a bezúnavného psaní je správný, tzv. špetkový úchop (to by dítě mělo trénovat už jakmile vezme tužku do ruky)
Cviky na uvolnění prstů, abychom špetku zvládli:
Solíme obrázky na stole (solí, krupicí či strouhankou apod.),
Tygr - zatínáme a vystrkujeme drápy-prsty.
Kvítek - rozvíjí se květ - rozeviráme postupně prsty ze sevření
Kuřátko - ťuk-ťuk-ťuk - ťukáme prstíky do stolu - kuře zobe do rytmu známé písničky, můžeme i střídat prsty
Kamarádi - prstíky se zdraví - na 1 ruce paleček se pozdraví (dotkne) každého dalšího prstu, pak prstíky obou rukou proti sobě
Prstíková pantomima - dítě napodobuje dlaní či prsty stříhání, rybu, králičí ouška, písmenka, sněžení atd., rodič musí hádat
Uvolňovací hry s tužkou:
Nalepte balící papír na dveře - čím větší papír, tím lépe. Zvolte námět, který dítě baví. Cílem jsou dlouhé plynulé tahy pastelkou nahoru a dolu (kreslíme vysokou trávu) , do stran (vlnky na moři), či dokola (sluníčko, sněhová koule). Nehcte děti kreslit nejpre velké linie, tvary či písmena, poté přecházejte na menší formát obrázků. Zmenšující se tahy postupně uvolňují celou paži - od ramene po zápěstí a prstíky. Zvolte vhodnou, měkkou pastelku, která se dětem dobře drží a usnadňuje správný úchop (nejlépe trojhranné).
Někteří odborníci uvádí, že uvolňovacími hrami by měli prvňáčci trávit i více času než samotným psaním do sešitu. Tak hezké hraní!