"Nesportovní" školák

01.06.2023

Máme školáka (2.třída), který je tzv.nesportovní - žádný sport ho zatím extra nezaujal, jak to zařídít, aby se aspoň trochu hýbal?

"Nesportovní dítě" je v posledních letech oblíbený pojem, jenže... jsou sice děti více a méně pohybově nadané, ale pohyb a hru milují všechny bez rozdílu. Jde jen o to najít, jaká forma pohybu dítě baví nejvíc. (a nejvíc ho baví většinou to, co mu jde nejsnáze = tzn. kde má talent) A protože mají současné děti málo možností ke spontánnímu pohybu (ven si hrát už je nepouštíme), mají tudíž omezené možnosti v objevování a kultivaci svého pohybového talentu.

Co vlastně znamená "nesportovní"? Znamená to, že Váš syn obecně nemá rád pohyb (nejde mu to, je nemotorný, možná má nadváhu a brzy se unaví, nemá kamarády a samotného ho to nebaví)? Nebo nemá rád soutěžení (aktivity na výkon mu nejdou, vadí mu poměřování sil, soutěže, příliš ho trápí občasné prohry nebo prohrává stále, což ho pochopitelně nebaví)?

1. Než mu začnete doporučovat aktiivty, zamyslete se jaký syn je, jaké má zájmy, které pohybové aktivity ho kdy bavily a proč, s čím byly spojeny, kdo byl přítomen.

Pokud nemá rád pohyb kvůli soutěžení, najděte aktivitu, kde se deti nepoměřují - nesoutěžní pohybové kroužky: pohybové hry, základní gymnastiku (zlepšuje sílu, celkovou tělesnou koordinaci a obratnost), skauting (spojení pohybu, přírody, kamarádů, rozvoj osobnosti) vodácký či turistický kroužek (má rád zeměpis, zajímá ho příroda? I při sjíždění řeky či výletech pozná nové hrady, zámky, města I přírodu...) Nesoutěžní programy, kde se netlačí na výkon mohou naopak povzbudit motivovanost a přirozenou soutěživost dítěte.

Pohyb ho vůbec nebaví? Možná ho nebaví fotbal, protože je pomalý a kamarádi ho vždy obehrají. Zkuste to s ním vy! Dejte mu šanci uspět - vzít vám míč a dát gól. Zažít úspěch. Najděte pohybovou aktivtu, která mu jde! Je jisté, že nějáká forma pohybu ho bavit bude. Pokud se dítě pohybu vyhýbá, jde v drtivé většině o obavu z nedostačijícího výkonu a strach ze zesměšnění před vrstevníky. Vhodnými jsou všechny aktivity, kde jde o radost z pohybu, o tělesnou koordinaci o celkovou obratnost dítěte, která mu dodá sebedůvěru.

2. Spojte pohyb s něčím, co syna opravdu baví. Má rád kvízy a hádanky? Dejte venkovní stopovačku s úkoly (může sám připravit úkoly pro vás, týkající se jeho oblíbené počítačové hry) Či spojte aktivity s někým koho má rád či ke komu vzhlíží (kamarád, učitel)

3. Nezapomeňte, že Vy jako rodič, jste největší vzor. Děti kopírují. Pokud Vy budete pravidelně chodit na procházky, jezdit na kole, podnikat výpravy, Vaše dítě se rádo přidá. Nebo se možná přidá napoprvé z donucení, ale když ho to bude bavit, půjde příště zase! Program je na Vás...

4. Pokud zvolíte sportovní kroužek, vyberte vedení, které chápe situaci a syna podpoří a bude chválit I za drobné úspěchy a zároveň vhodně motivovat, nepřepálí začátek a bude mu dávat realistické cíle a takovou fyzickou náročnost, kterou dítě zvládne.

5. Pravidelnost! Dbejte aby dítě mělo pohyb pravidelně - u kroužků je docházka daná a pokud se na to vrhnete doma, zvolte raději procházku 5km každý víkend než jednou za měsíc urvat 20km túru. Pravidelnost vede k návyku a Vám jde o dlouhodobou činnost a oblibu.

6. Zapojte ho do plánování, ptejte se ho na názor a vysvětlení, zohledněte jeho osobnostní typ. Je "výsledkové dítě"? Jde si za svým, často podle svého? Má rád řád a pravidla? Zapojte ho do plánování, uznejte jeho návrhy či důvody. Dáte mu respekt a získáte jeho. Potřebuje vše dokončit a úkoly na čas ho stresují? Pak mu dejte dostatek času na přípravu, musí vědět, do čeho jde, běžte se nejprve na sport podívat, koukněte na internet a hlavně ho nenuťte přebíhat z kroužku do kroužku. Nebo je spíše "vztahové dítě"? Je pro něj důležitý prožitek a pocity, skupina dětí okolo, atmosféra u činnosti a ne výsledek? Nejde mu o známku ve škole, ale že překvapil znalostmi ostatní? Pak bude kolektiv dětí a citlivá zpětná vazba od vedení to zásadní.

Někdy je to běh na dlouhou trať. Vyplatí se ale být citlivý a znát potřeby a zájem dítěte, ne mu nutit florbal protože tam chodí sousedův kluk a líbí se mu tam. A když to hned nevyjde, nevzdejte to prosím! Nezapomeňte, že to není jen o tom, zda dítě se bude hýbat a nebude mít nadváhu. Děti, které fungují ve sportovním kolektivu si podle studií nestěžují tak často na samotu, maji menší sklon ke smutku, úzkostím, depresím i sklonu k závislostem. Tím, že synovi pomůžete najít si cestu k pohybu a oblíbit si ho, znatelně zvýšíte šanci, že z něj vyroste vyrovnaný člověk se zdravou sebedůvěrou.