Kolečkové brusle - "In-liny"

01.06.2023

Kdy je vhodné děti učit na kolečkových bruslích "in-lajnechů? Má to nějaká úskali?

Doporučený věk pro začátek na klasických bruslích či in-linech se uvádí obecně mezi 6 a 10 rokem. Záleží na předchozích zkušenostech dítěte s pohybem, jeho koordinaci i jeho touze vyzoušet něco nového.

Podle zušeností instruktora in-line bruslení Dušana Hinďoše, jsou starší děti motivovanější, chápavější a u nácviku vydrží déle. Mladší děti (kolem 3-4 let) vydrží bruslit kratší dobu, cca 30min a přesto, že se zapojí do hry, nebaví je to tak dlouho, jako ty starší, také z toho důvodu, že cítí značné omezeni v pohybu díky utaženým nožkám v buslích. Dá tedy víc práce je motivovat a rodiče to mnohdy znechutí natolik, že nácvik vzdají úplně.

Základní seznámení s bruslemi by mělo proběhnout na bezpečném místě, kde nehrozí nebezpečné pády a brusle tolik nekloužou (tlustý a měkký koberec-daleko od nábytku, žíněnky, venku tráva). Dítě potřebuje zjistit, jaký je to pocit, když se kolečka hýbou, jak pracují nohy a celé tělo, aby na bruslích udrželo rovnováhu. Už tady jsou nezbytné chrániče (helma, chrániče kolen, loktů i zápěstí)

"Když začínáme, určitě nejprve na trávě, kde dětem vysvětlím jak padat a jak správně vstávat. Nacvičujeme vše při hře. Hrajeme na honěnou, házíme si míčem (aby nemysleli na nohy), zpíváme písničky a do toho se na bruslích pohybujeme" říká Dušan Hinďoš.

Pár tipů na nácvik rovnováhy:

"Hodiny" - otáčet se pomocí malých krůčků na místě

"Kachna" - přenášení váhy z jedné nohy na druhou, ruce rozpažené

"Čáp" - stoj na jedné noze, noha nejprve mírně zvednutá nad zem, později i koleno výš

"Pavouk" - dřepy, trénink snižování těžiště

Nacvičit se musí také základní pozice na bruslích: nohy jsou na šíři ramen, kolena jsou mírně pokrčená a ruce na kolenou, dítě se nehrbí ani neprohýbá. (tím zajistíme, že těžiště je správně) Dítě se dívá dopředu před sebe.

U nácviku pádu vpřed je zásadní už při očekávání pádu snížit těžiště co nejníž a padat nejdřív na kolena. Čím rychlejší jízda je, tím víc se po nárazu kolen na zem posouvá těžiště dopředu, a je důležité mít připravené předloktí před tělem, hřbet ruky směřuje vzhůru, aby se předešlo úrazu prstů. "Při pádu vpřed mám dobré zkušenosti děti naučit směřovat pohled vpřed - při nedostatečném schování hlavy si děti mohou ošklivě odřít či vážněji zranit obličej" doporučuje Dušan Hinďoš.

Při pádu vzad se doporučuje opět snížit těžiště, padat na plochu celého předloktí (ruce rozpažené, ne pod tělem) a bradu schovat na hrudník (kolíbka)

A jak po pádu zase vstát? Nejprve se dostat na všechny čtyři do kleku. Jednu nohu postavit před sebe na skluznici brusle, oběma rukama se opřít do stehna pokrčené nohy a zvednout se.

Než vyrazíme na klouzavou asfaltovou plochu, je vhodné se naučit ještě základní bruslařský postoj "V" - využívá se při rozjezdu, jízdě i otáčení. Odrazová noha směruje šikmo dozadu a do strany, skluzová noha směruje šikmo dopředu a mírně do strany.

"Véčko" je také první, co zkoušíme na asfaltu. Nejprve v něm jen chodíme a zkoušíme přenášet váhu z jedné nohy na druhou, až poté se zkusíme na jedné noze sklouznout. Rodič přitom dopomáhá dítěti za lokty.

Pokud nám skouznutí již trochu jde, začneme hned nácvik pozice "A" - brždění pluhem. Špičky směřují dovnitř, paty ven, bruslař tlačí na vnitřní hranu koleček.

Stejnou technikou jen přidáním horní poloviny těla začneme s učením otáčení - kam jde trup a natažené ruce, tam jde celé tělo a zatáčení je na světě.

Jako u jiných sportů platí i zde: čím mladší dítě tím víc her, příběhů a využití představivosti (např. brusle jsou pastelky a cílem je nakreslit např. citrónek - trénujeme ovládání začátku a konce brusle, nakreslíme vánoční stromeček - trénujeme brždění pluhem či jezdíme na koloběžce - trénujeme odraz a stabilitu.