Cestování s dětmi - autem
Jak zvládnou dlouhou cestu s dětmi autem? Teď před dovolenou by se pár tipů hodilo :-)
Cestování s dětmi jakýmkoli odpravním prostředkem bývá občas náročné pro celou rodinu. I ty nejhodnější děti se po chvilce sezení začnou nudit a zlobí. Jejich potřeba pohybu je mnohem větší než u dospěláků a navíc během dlouhého sezení na jednom místě neudrží dlouho svoji pozornost, potřebují stále novou motivaci a zajímavé podněty. A tak, pokud se na ně nepřípravíme, děti se po chvíli začnou kroutit, chtějí ven ze sedačky, fňukají a vymýšlejí hlouposti... a z cesty se stane utrpení.
Co přispěje k pohodě při cestování s dětmi?
Dostatek zábavy
Připravte si více různých her a aktivit a střídejte ty aktivnější hry s klidnějšími. U batolat dobře fungují obrázkové knížky a vaše povídání k tomu. Dále hry s oblíbenými plyšáky či blok, omalovánky s oblíbeným hrdinou a pár fixů je také může na chvíli zabavit. V obchodech koupíte magnetické puzzle či jiné skládánky na magnetickém podkladu, které drží na podložce. Starší děti mohou kreslit co vídí za oknem nebo jim můžete připravit koláž černobílých obrázků (předmětů, zvířat, budov), které mohou cestou zahlédnout. Pokaždé, když je za oknem uvidí, tak si mohou obrázek vybarvit. Dobře funguje i okopírovaná mapa vaší cesty, kde dítě může sledovat kde se zrovna nacházíte, kdy bude přestávka apod. Možná tím ubyde otázek "už tam budem?".
Jejich vlastní aktvity můžete střídat se společnými - slovní fotbal, hra "na co myslím" ( pohádkový hrdina, povolání apod) různé hádanky a kvízy (existují třeba karetní hry - kvízy na různá témata). Společné zpívání mají děti také rády a navíc se všichni společně trochu rozdýcháte a okysličíte tělo. I v autě si můžete zahrát pohybové hry! Kdo uhodne hádanku, dává úkoly ostatním: 3x mrkni, 10x zakývej hlavou ze strany na stranu, 5x tleskni, 3x zvedni ramena k uším a zahýbej prsty u nohou. (řidič má samozřejmě úlevy).
Starší děti mohou hledat u projíždějících aut třeba i vtipné SPZ a ve vyprávění bláznivých pohádek se můžete střídat. Na odpočinek můžeme pustit oblíbenou písničku z přehrávače či čtenou pohádku - audiopohádek je v prodeji už obrovské množství.
Strava a pitný režim
Často si neuvědomujeme nakolik pohodu dítěte ovlivňuje strava, kterou mu během jízdy autem podáváme. Energii by mělo dostávat rovnoměrně po celou dobu jízdy, I zde platí zásady zdravé výživy. Děti milují krabičky s překvapením - zabalte do různých malých krabiček a pytlíčků různé dobroty - kousky ovoce, zeleniny, na kousky nakrájený sendvič, kostičky sýru, sušené ovoce apod. S přílišným přísunem cukru ve formě sladkostí to raději moc nepřehánějte, děti pak víc pijí a mají dříve hlad. Navíc nárazově vysoké hladiny cukru mohou způsobit, že je dítě ještě více podrážděné. Když už sladké, tak nejlépe předtím než zastavíte a dítě tak může nával energie aspoň trochu vyběhat.
Pravidelný pitný režim je samozřejmě také nutnost, ideálně voda, zchlazený čaj či nepříliš sladké nesycené nápoje.
Pravidelné přestávky a pohyb
Při dlouhé cestě autem s dětmi se doporučuje zastavit každé 2-3 hodiny na 20-30min. Cílem přestávek je protáhnout celé tělo po dlouhém sezení. Začněte s dětmi postupně prodýcháním a rozhýbáním končetin: při nádechu vpažit , při výdechu ruce obloukem dolů a předklonit, přes pomalou chůzi a zvedání kolen pak přidejte čapí kroky až po rychlý běh na místě po 10 sec. Lýtka protáhnete střídavým stoupáním na špičky a na paty. Pak můžete přidat úklony do stran a rotací trupu rozhýbat hrudní a bederní páteř a nakonec uvolnit svaly krku krouživými pohyby a úklony hlavy. Po svačince můžete vytáhnout míč a před usazením zpět do auta ještě jednu rychlou honičku a pár dřepů... No a pak zase šup do auta!
Šťastnou cestu!